Bursa szkolna miejscem dla Ciebie!

Planujesz rozpocząć naukę w jednej z jeleniogórskich szkół?

Mieszkasz na stałe poza Jelenią Górą?

Dobrze trafiłeś!

To miejsce jest stworzone dla Ciebie!!!

BURSA SZKOLNA

w Zespole Szkół

Przyrodniczo –Usługowych i Bursy Szkolnej

w Jeleniej Górze

ul. Leśna 5a Jelenia Góra

Naszym atutem jest bliskość do szkół :

-2 minuty do Zespołu Szkół Przyrodniczo- Usługowych

– 10 minut do Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych oraz II LO im. C.K.Norwida.

9F6D.tmpDogodny dojazd sprzyja także uczniom z całej Jeleniej Góry i okolic.

Usytuowanie naszej placówki wśród zieleni w spokojnej uzdrowiskowej dzielnicyJeleniej Góry – Cieplice. Sprzyja bezpośredniemu obcowaniu z przyrodą, co działa kojąco na naturę ludzką.

Dodatkowego uroku lokalizacji dodają widoki na pasmo Karkonoszy.

Od centrum Cieplic dzieli nas 3 min. jazdy samochodem lub 15 min. spacerem.

W pobliżu (ok. 5 min. spacerem) znajduje się market Tesco oraz przystanek autobusowy MZK (Strzelecka Góra), co stwarza dobry dojazd do centrum Uzdrowiska i Jeleniej Góry (linia nr 4,6,7,9,14,15,17,27,23)

Bursa Szkolna w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze jest publiczną koedukacyjną placówką oświatową zapewniającą opiekę i wychowanie uczniom jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zdecydowali się na kontynuowanie nauki poza stałym miejscem swojego zamieszkania.

1 bursa

W naszej Bursie młodzież ma zapewnioną całodobową opiekę i wszechstronną pomoc ze strony dyrekcji i życzliwych, w pełni wykwalifikowanych wychowawców. Grono wychowawców współpracuje z lokalnymi szkołami, kontrolując, dopingując młodzież w nauce, wdrażając działania wspierające polegające na organizowaniu pomocy koleżeńskiej i indywidualnej pracy  z uczniem. Codzienna praca z młodzieżą prowadzona jest w grupach wychowawczych. Opieka realizowana jest całodobowo i całotygodniowo z wyjątkiem zaplanowanych i wcześniej ogłoszonych tzw. „weekendów wyjazdowych” przypadających co drugi tydzień.

Bursa oprócz zapewnienia opieki wychowawczej stwarza wychowankom możliwości rozwijania zainteresowań i uzdolnień, uczestnictwa w kulturze, a poprzez systematyczny rozwój samorządności możliwość kształtowania umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z życiem w społeczności bursy i odpowiedzialnego przygotowania do samodzielności, aktywności, kreatywności, do rozumienia siebie i otaczającego świata. Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. Nad bezpieczeństwem podopiecznych oprócz wykfalifikowanej i doświadczonej kadry pedagogicznej czuwa także nowoczesny system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego obiektów bursy.

2 3

Do dyspozycji wychowanków placówka oddaje:

-dostęp do internetu w każdym pokoju przy pomocy łącza wifi -bibliotekę -świetlica ze sprzętem rekreacyjnym (tenis stołowy,bilard, piłkarzyki) i RTV -salę do ćwiczeń siłowych -nowoczesne boisko -salę plastyczna ze sztalugami -multimedialna salę do cichej nauki -aneks kuchenny wyposażony w naczynia i podstawowy sprzęt AGD.

Serdecznie zapraszamy ! Tu każdy czuje się jak w domu.  

NIE SAMĄ NAUKĄ ŻYJE CZŁOWIEK…

CZYLI Z ŻYCIA BURSY

Bursa Szkolna to dla wychowanków nie tylko miejsce zamieszkania, ale także zdobywania nowych doświadczeń. Wychowankowie mają tu możliwość rozwijania własnych uzdolnień oraz zdobywania dodatkowych umiejętności. Wychowawcy poprzez organizowanie różnorodnych formach spędzania czasu wolnego motywują wychowanków do kształtowania i rozwijania swoich zainteresowań oraz do podejmowania wysiłku i pracy nad sobą.

Zapraszamy na wędrówkę po naszej Bursie.

Zaprezentujemy tu życie w Bursie, imprezy, wycieczki.

Wszystko to co dotyczy Bursy i jej mieszkańców.

Otrzęsiny

Jest taki dzień w naszej Bursie, który nie należy do zwyczajnych. W tym dniu Samorząd Młodzieżowej Rady Bursy oficjalnie przyjmuje nowych wychowanków do społeczności Bursy. Impreza ta, zwana popularnie „otrzęsinami” zawsze ma charakter dobrej, towarzyskiej zabawy a jej przebieg nadzorują wychowawcy. Na naszych kociaków czeka mnóstwo zadań, z których, ku zdumieniu wszystkich, pierwszoklasiści wywiązują się nadzwyczaj dobrze.

Wigilia

Mieszkańcy i pracownicy naszej Bursy stanowią jedną wielką rodzinę, która dzieli ze sobą radości i smutki.

Zwyczajowo w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia społeczność bursowa spotyka się przy wigilijnym stole. Zebranych witają przedstawiciele Młodzieżowej Rady Bursy, którzy przypominają tradycje związane z tymi świętami. Następnie Pani Dyrektor składa życzenia. A Potem jest smaczne jedzenie i oczywiście wspólne śpiewanie kolęd…

Halloween czyli i straszno i śmiesznie…

Część wychowanków Bursy corocznie z pełną powagą traktuje Halloween. Tego dnia rano naszą Bursę opuszczają demony, zombie, wampiry, itp. by ceremonialnie przemierzyć piechotą drogę do swych szkół. Pierwsze przygotowania do uczczenia tego święta czynione są już na początku października. Efektem końcowym są specjalne kreacje i charakteryzacja, której nie powstydziłby się żaden z najlepszych filmów grozy.

Walentynki

Co roku z okazji Walentynek rusza Poczta Walentynkowa! Kartki Walentynkowe można wrzucać do specjalnej skrzynki przez cały tydzień poprzedzający 14 lutego. Walentynki zostają doręczone adresatom przez „Walentynkowych Listonoszy”. Walentynkowa poczta co roku niosie za sobą wiele emocji i zabawy. Ileż jest radości i niespodzianek, wiedzą ci, którzy skorzystali z walentynkowej zabawy.Za każdym razem nie brakuje rumieńców na twarzach bardziej nieśmiałych naszych kolegów i koleżanek, ale przede wszystkim dominują uśmiechy i zadowolenie z powodzenia u płci przeciwnej. Zawsze wiele czasu zajmują dociekania nad autorstwem anonimowych liścików, nadesłanych przez tajemniczych wielbicieli i wielbicielki za pośrednictwem miłosnej poczty. Oczywiście „listonosze” są dyskretniejsi niż urzędnicy z banków szwajcarskich i nie zdradzają nadawców miłosnych zwierzeń.

download

Wybrane zajęcia

W ramach zajęć profilaktycznych i społeczno-wychowawczych w naszej Bursie prowadzone są zajęcia profilaktyczne i edukujące z zakresu życia codziennego. Często zajęcia te odbywają z udziałem przedstawicieli instytucji pomocowych oraz z udziałem funkcjonariuszy służb mundurowych. W ramach takich zajęć odwiedziliśmy Areszt Śledczy w Jeleniej Górze. Celem wycieczki było zapoznanie młodych ludzi z funkcjonowaniem placówki penitencjarnej, pracą funkcjonariuszy ale przede wszystkim -ku przestrodze- z życiem osadzonych w odizolowaniu.

Wśród wielu zajęć prowadzonych w naszej placówce są również zajęcia kulinarne. Zajęcia te wpływają pozytywnie na samopoczucie a wychowankowie radość czerpią nie tylko z uczestnictwa w zajęciach, ale i z konsumowania ich efektów .Przed Bożym Narodzeniem piernikowo szaleliśmy w naszym aneksie kuchennym. Nasze piernikowe miasteczko zrobiło prawdziwa furorę podczas Mikołajkowych Dni Otwartych szkoły.

Przed feriami zimowymi

W ramach zajęć profilaktycznych „Bezpieczne ferie” gościliśmy ratownika z Karkonoskiej Grupy GOPR wraz z Grotem – psem ratownikiem. Pan ratownik zapoznał wychowanków nie tylko z niebezpieczeństwami jakie mogą napotkać zimą w górach i z zasadami bezpiecznego, odpowiedzialnego zachowania podczas górskich wypraw, ale także opowiedział o pracy ratownika górskiego i zaprezentował sprzęt pomocny w poszukiwaniach osób zasypanych lawiną. Swe umiejętności ratownicze i nie tylko zaprezentował też Grot, z którym na zakończenie zajęć wychowankowie świetnie się bawili.

Tradycja w naszej Bursie są także coroczne alarmy przeciw pożarowe, w trakcie których młodzież ma okazję przećwiczyć bezpieczną ewakuację na wypadek pożaru lub tez innego zagrożenia. Po zakończeniu działań ewakuacyjnych wychowankowie przechodzą krótki instruktaż prawidłowego postępowania w czasie pożaru oraz mają możliwość zapoznania się z wyposażeniem wozu strażackiego oraz ciężką pracą dzielnych strażaków.

download (2)

Sport i rekreacja świetnie zapełnia czas wolny, rozwija tężyznę fizyczną, utrzymuje organizm w zdrowiu i dobrej kondycji. W ramach zajęć rekreacyjnych wychodzimy na wycieczki piesze po urokliwych terenach Karkonoszy, na seanse filmowe i inne wydarzenia kulturalne w naszej okolicy. Bursa dysponuje świetnym zapleczem by rozwijać sportowe zainteresowania. Kiedy aura sprzyja korzystamy z nowoczesnego boiska znajdującego się na terenie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i naszej Bursy a w mniej sprzyjających okolicznościach przyrody użytkujemy salę gimnastycznej w szkole, gdzie rozgrywamy mecze i turnieje siatkarskie.

          Wolontariat bursowiczów

Miesiąc październik jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Z tej okazji każdego roku w październiku trwa w naszej Bursie akcja zbiórki darów dla zwierząt pod hasłem „Paczka dla zwierzaczka”.Wszystkie zebrane dary przedstawiciele wychowanków przekazują dla podopiecznych ze Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze. Zawsze najważniejszym punktem wizyty w schronisku są oczywiście odwiedziny u podopiecznych schroniska, podczas których młodzież ma okazję poznać „psie biedy” i ich smutne historie.Psy żywo reagują na obecność gości. Z kolei wychowankowie Bursy z naturalnym odruchem serca okazują psiakom życzliwość i zainteresowanie.Większość czworonogów zostaje wygłaskanych i obdarzonych miłymi i czułymi słowami a kilkoro psiaków zostaje nawet przez młodzież zabranych na spacer.

  Akcja zbierania plastikowych nakrętek jest jedną z najprostszych  w  jaką młodzież może się włączyć. Nie dość, że młodzi ludzie przyzwyczajają się do odzyskiwania surowców wtórnych (nawet jeśli symbolicznie i w małej skali – zawsze coś), to wykorzystując wiedzę o wartości surowców i ich obiegu pomagają osobom potrzebującym. Aktualnie zbieramy nakrętki dla Romana, studenta Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, zmagającego się od 8 lat ze stwardnieniem rozsianym. Roman odwiedził nas w Bursie i opowiedział nam o swojej chorobie. Roman podjął decyzję o poddaniu się wlewowi komórek macierzystych do rdzenia kręgowego. Zabieg jest przeprowadzany w klinice w Indiach, a jego koszt to równowartość 20.600 dolarów.  Każdego roku w styczniu pod batutą Jerzego Owsiaka gramy też w największej orkiestrze świata. Jest to niesamowita frajda być jednym z ogniw tak wielkiego i wspaniałego łańcuszka pozytywnej energii, która rozpala serca do czerwoności. Siema!