Podziękowania dla Pani Renaty Jaryczewskiej i uczniów ZSPUiBS

Koalicja Recykling Górom wraz z ekologiczną akcją „Śmieci skrzydeł nie mają” odwiedziła kolejne wspaniałe polskie schronisko. Tym razem Orzeł Przedni – ambasador akcji wylądował 12 kwietnia 2018 roku w Szwajcarce,  w sercu Gór Sokolich, leżących w Rudawach Janowickich.  W akcji wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką Pani Renaty Jaryczewskiej – nauczycielki biologii.

Całą grupkę spod zamku w Karpnikach wprowadził do schroniska  wrocławski ekolog i podróżnik – Dominik Dobrowolski – pomysłodawca akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Uczniowie z ochotą przymocowali edukacyjną tabliczkę z Orłem Przednim na froncie Szwajcarki. Zgodnie z parytetem dwie śrubki wkręciły dziewczyny, dwie chłopcy :-).

Spotkanie w schronisku było też okazją do porozmawiania o środowisku, recyklingu oraz kulturze zachowywania się w górach. Zgodnie z zasadą akcji wszystkie śmieci, jakie wnosimy do schronisk czy w góry, zawsze znosimy ze sobą na dół, tam segregujemy i wrzucamy do odpowiednich pojemników na surowce wtórne! Dla nas wszystkie opakowania są cennymi surowcami, zatem trzeba je segregować, odzyskiwać i recyklingować.

Akcję organizowała Koalicja Recykling Górą, którą wspierają: Fundacja PlasticsEurope Polska i Fundacja ProKarton. Fundacja ProKarton dodatkowo ufundowała dla wszystkich uczestników  pyszne soki w kartonach, które oczywiście po opróżnieniu zostały zniesione do Karpnik, tam posegregowane i wrzucone do pojemników na tworzywa.

Bardzo dziękuję panu Grzegorzowi Błażejczakowi – szefowi  Szwajcarki – za wspaniałą gościnę w schronisku . To jedno z najpiękniejszych polskich schronisk. Trzeba je często odwiedzać wędrując po Jeleniogórskiej Kotlinie, ale nigdy nie należy tu ( i we wszystkich innych schroniskach ani na szlakach) zostawiać śmieci!

Dziękuję również jeleniogórskim mediom za udział w konferencji prasowej w Szwajcarce, a szczególnie panu Przemkowi Kaczałko ( z serwisu Jelonka.com) , który towarzyszył nam w wędrówce do schroniska .

Zapraszam do udziału w kolejnych akcjach. Szczegóły: https://www.facebook.com/recyklinggorom/

Dominik Dobrowolski