KONKURS „Tradycyjny Sad” – wiosenne prace w sadzie

Uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej z klas I, II, III Technikum Leśnego i Technikum Architektury Krajobrazu, tworzący dziesięcioosobową drużynę „Leśni Architekci”, biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie pn. „Tradycyjny Sad”.

W pierwszym etapie zdobywali wiedzę teoretyczną o starych odmianach drzew sadzonych w sadach- jabłoniach, gruszach, wiśniach, czereśniach i śliwach, o ich uprawie i wymaganiach, znaczeniu dla środowiska i ludzi, o biologicznej ochronie oraz o przyczynach zaniechania uprawy i znikania w naturalnym środowisku przyrodniczym. Nabyte wiadomości zostały przekazane całej społeczności szkolnej w postaci plakatu, prezentacji i zdjęć zamieszczonych na stronach Szkoły.

Po zakwalifikowaniu się do II etapu Konkursu, czyli po zdobyciu grantu, cała drużyna „Leśni Architekci” wraz z opiekunem, przystąpiła do realizacji założeń zawartych w raporcie przedstawionym Organizatorom, czyli Fundacji Banku Ochrony Środowiska w Warszawie oraz planu pracy.                                                  Sadzonki dawnych odmian jabłoni i grusz zaplanowano posadzić w starym przyszkolnym sadzie, ale w pierwszej kolejności należało z pomiędzy drzew owocowych (jabłoni, śliw i gruszy) usunąć różnowiekowe i różnej wielkości samosiejki klonów, jesionów, brzóz i wierzb. W tych pracach Zespołowi Konkursowemu pomogli uczniowie klasy V Technikum Leśnego, którzy przy użyciu  specjalistycznego sprzętu wycieli drzewa i usunęli pozostałości, czyli gałęzie. Na oczyszczonym i przygotowanym gruncie można było przystąpić do posadzenia zakupionych sadzonek 5 drzew owocowych tradycyjnych odmian zakupionych w Szkółce Drzew Owocowych w Targoszynie specjalizującej się w rozmnażaniu tradycyjnych odmian drzew owocowych.                                                                                     Każde posadzone drzewko otrzymało „zastrzyk” pokarmu w postaci naturalnego nawozu (obornika kurzego), zostało zabezpieczone tyczkami przed ewentualnymi chętnymi młodych listków, czyli przed sarnami i dodatkowo wokół została wyłożona włóknina ograniczająca wzrost roślin zielnych, czyli chwastów.

Młode drzewka rosną w towarzystwie starych drzew owocowych, a wokół całej powierzchni zostały umieszczone domki dla pożytecznych owadów, które zostały wykonane przez uczniów I klasy Technikum Leśnego w ramach nauki praktycznej zawodu.  

ZSPUiBS otrzymał od Leśnego Banku Genów Kostrzyca w Miłkowie 1 sadzonkę tradycyjnej odmiany jabłoni pozyskanej z bardzo starego drzewa rosnącego na Przedgórzu Kamienieckim w Gminie Stara Kamienica. Tę sadzonkę posadzono w pobliżu założonego Tradycyjnego Sadu.

Opiekun Zespołu „Leśni Architekci”- Bogumiła Chabowska- Dąbek, nauczyciel przedmiotów zawodowych w klasach TL oraz TAK.

Nauczyciel przedmiotów zawodowych leśnych- Kamil Jędrzejczak wspomagał działania, czyli wycinkę drzew oraz oczyszczenie terenu.

Nauczyciel przedmiotów zawodowych ekonomicznych – Jolanta  Mozolewska- Zwatrzko  była pomysłodawcą budowy domków dla owadów.