Spotkanie z majorem armii holenderskiej

24 września 2018 r. w naszej szkole gościliśmy majora armii holenderskiej, wolontariusza, a przede wszystkim przyjaciela Polski i Polaków, pana Okko Luursema. Kultywując pamięć o żołnierzach gen. Stanisława Sosabowskiego, walczących w 1944 roku pod Arnhem, Pan Luursema od ponad 20 lat spotyka się z młodymi Polakami i opowiada im o historii Pierwszej Polskiej Brygady Spadochronowej. Nas gość świetnie mówi po polski – jak przyznał nauczył się naszego języka w trzy tygodnie, ponieważ nie chciał nieustannie liczyć na pomoc tłumaczy, kiedy współpracował w latach 90. z samorządowcami województwa lubelskiego. Szczególnie dużo miejsca w swojej wypowiedzi Pan Luursema poświęcił postaci generała Sosabowskiego i temu, jak źle został potraktowany przez Brytyjczyków po nieudanej operacji „Market-Garden”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I i II TW oraz kl. IVTŻ.