„Komórkomania” w ZSPUiBS

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym włączyła się w akcję Fundacji DKMS pod hasłem KOMÓRKOMANIA.

Projekt  KOMÓRKOMANIA skierowany jest do wszystkich uczniów oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno – informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmują świadomą decyzję o takiej rejestracji.

Zanim przystąpiono do rejestracji ochotników, w szkole odbyły się zajęcia poświęcone nowotworom krwi oraz metodom ich leczenia przeprowadzone przez pielęgniarkę szkolną.

Dzień Dawcy Szpiku miał miejsce w dniach 22 – 23 listopada. W tych dniach przygotowaliśmy wraz z uczniami punkt rejestracji, gdzie chętni mogli dowiedzieć się nie tylko o samej akcji, ale też o metodach pobierania szpiku i komórek macierzystych oraz sprawdzić, czy mogą zostać potencjalnymi dawcami i na koniec – zarejestrować się jako dawcy. Była to kolejna akcja w naszej szkole. Udało się nam zarejestrować kilkunastu dawców.

Dzięki tej akcji mamy realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Dla naszej szkoły to wspaniała przygoda, która wielu uczniom pomogła zapoznać się z inicjatywą wolontariatu i kształtuje pożądane postawy i zachowania, jak również daje świadomość, że przyczynili się do uratowania komuś życia.

Za zaangażowanie w akcję Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze otrzyma Certyfikat „Szkoły z Życiem”.

Dziękuję serdecznie wspaniałym wolontariuszom z klasy 3TŻ: Kasi, Weronice, Gawłowi, Łukaszowi, Maciejowi i Michałowi.

Koordynator akcji: Jolanta Mozolewska-Zwatrzko